Welcome!

Mirësevini!

For more than a century, St George Cathedral has served as spiritual center for Orthodox Christians in our neighborhood, as well as in Greater Boston and beyond. First established to minister to newcomers from Albania, the parish is now comprised of worshippers from many backgrounds and diverse ethnic origins. As headquarters of the Albanian Archdiocese of the Orthodox Church in America, we provide a broad-based ministry drawing folks from over 40 area towns in the Commonwealth as well as neighboring states.
Our parish serves an enduring witness to proclaim the Gospel of Our Lord and Savior, Jesus Christ, as transmitted from the time of the apostles and the Early Church through the centuries to the present day. Our approach is both traditional in liturgy and current in perspective as the faithful address contemporary issues at home and in society to find personal salvation in the Living God.
--------------
Pėr gati njė shekull katedralja e Shėn Gjergjit ka qėnė qėndėr shpirtėrore pėr besimtarėt ortodoksė tė Boston-it e rreth tij. E themeluar fillimisht si ministri me mission humanitar pėr shqiptarėt e sapo ardhur nė trojet Amerikane, sot Shėn Gjėrgji pėrfaqėson njė unitet kombėtar besimi, kulturash dhe prejardhjesh etnike. Si qėndėr e Arqipeshkopisė Shqiptare tė Kishės Ortodokse nė Amerikė, ministria jonė mirėpret e u shėrben me devocion besimtarėve nga 40 zona brėnda dhe jashtė shtetit tė Masaēuset.
Famullia jonė ėshtė dėshmitare e gjallė e besimit pėr tė pėrcjellė mesazhin e Zotit dhe shpėtimtarit Iezu Krisht si gjithmonė nė shekuj nga Apostujt e parė tė kishės deri nė ditėt e sotme. Mbi bazėn e liturgjisė fetare tradicionale shekullore, aktuale dhe nė evolucionin perspektiv, nėpėrmjet shėrbimit ndaj Zotit, Katedralja Shėn Gjergji ofron zgjidhje bashkėkohore pėr komunitetin dhe shoqėrinė, nė forcimin e raportit esencial shpirtėror e personal tė besimtarėve duke gjetur shpėtim nė Perėndinė e Ngjalle.
About
For more than a century, St George Cathedral has served as spiritual center for Orthodox Christians in our neighborhood, as well as in Greater Boston and beyond.
Services
Join us every Sunday at 10:00 AM for Divine Liturgy!
Flickr Gallery
Click here to view photos on flickr!
Weekly Bulletin
 • 30

  Nov

  Tuesday
  Shen Andrea
  Divine Liturgy, 10:00 am
  Fast
 • 5

  Dec

  Sunday
  Divine Liturgy
  10:00 am
  Fast: wine & oil
 • 6

  Dec

  Monday
  Shen Nikolla
  Divine Liturgy, 10:00 am
  Fast: fish, wine, & oil
 • 7

  Dec

  Tuesday
  St. Ambrose
  Divine Liturgy 10:00am
  Fast
 • 12

  Dec

  Sunday
  Shen Spiridhoni
  Divine Liturgy, 10:00 am
  Fast: wine & oil
 • 13

  Dec

  Monday
  Confession
  6:00 - 7:00 pm
  Fast
 • 14

  Dec

  Tuesday
  Confession
  6:00 - 7:00 pm
  Fast
 • 15

  Dec

  Wednesday
  Confession
  6:00 - 7:00 pm
  Fast
 • 16

  Dec

  Thursday
  Confession
  6:00 - 7:00 pm
  Fast
 • 17

  Dec

  Friday
  Confession
  6:00 - 7:00 pm
  Fast

St. George Albanian Orthodox Cathedral

Kryekisha Orthodhokse Shqiptare e Shën Gjergjit

523 East Broadway

South Boston, Massachusetts 02127

617-268-1275